Ø    Strona główna
Ø    Obejrzyj szkołę
Ø    Historia szkoły
Ø    Dokumenty
Ø    Pracownicy
Ø    Nadzór
Ø    Świetlica
Ø    Przedszkole
Ø    Uczniowie
Ø    Wisła Wielka
Ø    Biblioteka
Ø    Rada Rodziców

 

Ø    MEN
Ø    KO Katowice
Ø    OKE Jaworzno
Ø    WOM Katowice 
Ø    Pszczyna 

Ø    Plan lekcjiDZIEŃ REGIONALNY

 

     18.05.2013r. odbył się w naszej szkole Dzień Regionalny. Uroczystość ta, poświęcona rodzimej kulturze ludowej, była okazją do zaprezentowania bardzo bogatego dorobku kulturowego, na który składają się piękne zwyczaje, tradycje, muzyka, gwara, stroje.

     Na początku zaprezentowała się grupa świetlicowe w przedstawieniu teatralnym "Kopciuszek”. Bohaterowie znanej bajki posługiwali się językiem gwarowym. Śląskie skrzotki, Kopciuch, macocha i jej dwie cery wprowadziły widzów w znakomity humor. Uczniowie klas 0-6 śpiewającą wykazali się znajomością śląskiej muzyki. Teleturniej gwarowy, w którym udział brali przedstawiciele klas ukazał dogłębną znajomość najbliższej okolicy, języka gwarowego, tradycyjnego stroju ludowego. Dzieci chętnie odpowiadały na pytania i bardzo entuzjastycznie podchodziły do wyznaczonych zadań. Uczniowie klas młodszych zachwycili komisję pięknie ubarwionymi fartuszkami samodzielnie zdobiąc biały materiał precyzyjnymi wzorami nawiązującymi do kultury śląskiej. Szkołę naszą nawiedził duch Daisy, w rolę tą wcieliła się uczennica klasy IV Nadia Dulemba przybliżając wszystkim zebranym życiorys słynnej Księżnej Pszczyńskiego Zamku. Pojawił się również akcent kulinarny: pajda chleba ze smalcem i ogórkiem. Dzieci z wielkim apetytem kosztowały śląskiego przysmaku. Na sam koniec rozdano pamiątkowe dyplomy oraz nagrody. Komisja wyróżniła klasę 0 oraz klasę 5 za oryginalną prezentację przyśpiewki a widownia nagrodziła wykonawców gromkimi brawami.                   

      W dniu tym pochyliliśmy się nad dorobkiem naszych przodków, słowem i gestem podkreślając ważność zachowania tradycji i jej kultywowania przez następne pokolenia.

Kościelny Izabela

Uszok Mirosława